راهنمای کامل برای استفاده از کرم ضد آفتاب

ضد آفتاب (4)

کرم های ضد آفتاب نوعی محافظ پوست در برابر اشعه های مضر  آفتاب است، بنابراین باید از پوست خود مراقبت کنیم. SPFهای کرم‌ها متفاوت است و باید زیر نظر پزشک از آن‌ها استفاده کنیم.افرادی که بسیاز فعال هستند و مدام خارج از خانه‌اند باید به برچسب‌های روی کرم خود دقت کنند: درجه‌بندی SPF (عامل محافظ آفتاب سوختگی): این یک معیار برای محصولات مؤثر در برابر آفتاب سوختگی، به خاطر اشعه‌ی ماوراء بنفش B (UVB) است.با مجله زیبایی MODAMAGAZINE همراه باشید.

اگر شما برای مدت طولانی (از ۲ ساعت بیشتر) خارج از خانه هستید، SPF ضد آفتاب شما باید بالاتر از ۳۰ باشد. طیف گسترده: این اسم نشان دهنده‌ی این است که محصول در برابر هر دو اشعه‌ی UVB (سوزاننده‌ی پوست) و UVA (موجب پیری پوست) مقاوم است. UVA و UVB دو عامل اصلی سرطان پوست، شایع‌ترین سرطان هستند. اگر شما کلمه‌ی «طیف گسترده» را روی برچسب کرم می‌بینید، می‌توانید بفهمید که کرم مناسبی است. مقاومت در برابر آب و تعرق: هیچ کرم ضد آفتابی در بربر آب مقاوم نیست، حتی اگر روی برچسب آن ذکر شده باشد. بر اساس آزمون‌های آزمایشگاهی انجام شده، دستورالعمل کنونی اداره‌ی کل غذا و دارو (FDA) اجازه داده تا محصولات تا ۸۰ دقیقه خاصیت ضد تعریق و خیس شدن داشته باشند.در ادامه راهنمای کامل برای استفاده از کرم ضد آفتاب را بررسی می کنیم.

ضد آفتاب (4)

ضد آفتاب خوب چه ویژگی هایی دارد

ضد آفتاب خوب باید بتواند هردو نوع اشعه فرابنفش یعنی نوع آ و نوع بی را بلوک کند یا به عبارتی «وسیع الطیف » باشد و در عین حال از نظر زیبایی ظاهری قابل قبول.از دیگر ویژگی های یک ضد آفتاب خوب، دوام اثر آن و مقاومت در برابر آب و تعریق است. برای رسیدن به این اهداف، شرکتهای سازنده ضد آفتاب معمولا از ترکیبی از مواد گوناگون استفاده می کنند.

این مواد را می توان به دو دسته تقسیم کرد: ضد آفتاب های فیزیکی که با منعکس کردن و پخش کردن اشعه فرابنفش عمل می کنند، و ضد آفتاب های شیمیایی که اشعه فرابنفش را جذب می کنند.

ضد آفتاب های فیزیکی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم اگر ذرات بزرگی داشته یا درصدشان زیاد باشد، رنگ سفیدی ایجاد می کنند که از نظر ظاهری چندان قابل قبول نیست. ضد آفتاب های شیمیایی هر یک قدرت جذب بخشی از اشعه فرابنفش را دارند. البته این ضد آفتاب ها گاهی باعث التهاب پوست هم می شوند.درکودکان یا زنان حامله بهتر است از ضدآفتاب های فیزیکی استفاده شود.

  ضدآفتاب  برای کودکان

به کودکان زیر شش ماه کرم ضد آفتاب، به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. بهتر است این کودکان اصلاً زیر تابش مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. اگر مجبور شدید به آن‌ها لباس مناسب بپوشانید طوری که بدنشان اصلاً آفتاب نخورد و مقدار خیلی کمی ضدآفتاب به‌صورت و پشت دستشان بمالید. برای کودکان از سن دو سالگی به بعد باید از کرم‌های ضدآفتاب با SPF30 تا ۵۰ استفاده شود.

ضد آفتاب (1)

 پوست خشک

پوست خشک دارای سطوح پایین چربی پوست است و که حساس شدن آن را آسانتر می کند. به علت عدم توانایی حفظ رطوبت پوست این افراد خشک به نظر می رسد. این افراد پس از حمام یا شستشو احساس ناراحتی و سفتی در پوست خود می کنند مگر اینکه از یک کرم یا مرطوب کننده استفاده کنند.

مرطوب کننده های دارای SPF انتخاب خوبی برای پوست های خشک هستند. هنگام انتخاب یک ضدآفتاب، به یاد داشته باشید که لایه ضخیمی از آن برای محافظت از نور خورشید مورد نیاز است. لوسیون با SPF بالاتر باعث می شود پوست شما مرطوب تر شود.

مرطوب کننده های متعددی در کرم های ضد آفتاب ارائه می شوند. مانند روغن، لانولین و سیلیکون. کرم های ضد آفتاب مرطوب کننده در قالب لوسیون، کرم و پماد فرموله شده اند. از این رو، به دنبال این شرایط در برچسب های کرم های ضد آفتاب باشید.برای افراد مبتلا به ملاسما، بیماری مرتبط با سرطان پوست، یا افرادی که پوستی متعادل دارند، کرم ضد آفتاب با SPF 30 توصیه می شود که روزانه برای حفاظت بیشتر مورد استفاده قرار گیرد.

ضد آفتاب (2)

 پوست جوش دار

بیماران مبتلا به آلرژی پوست یا دارای شرایطی مانند آکنه یا روزشیا، باید از محصولات حاوی مواد نگهدارنده یا عطر، و همچنین حاوی PABA یا oxybenzone اجتناب کنند.

موادی که کمترین احتمال ابتلا به واکنش های پوستی را دارند همان کرم های ضد آفتاب فیزیکی هستند و همچنین داروهایی که ضد التهاب ساخته می شوند. بیماران مبتلا به آلرژی پوست نیز باید از کرم های ضد آفتاب حاوی الکل اجتناب کنند.با این حال، بیماران مبتلا به آکنه ممکن است فرمولهای ژلی را پیدا کنند که معمولا حاوی الکل باشد، ولی خشک تر بوده و احتمال کمتری برای حساسیت در برابر آکنه ایجاد کند.

ضد آفتاب (3)

 پوست چرب

این نوع پوست مشکل دارترین پوست ناشی از چربی است. به خصوص در بینی، گونه ها و پیشانی است. چهره ضخیم، چرب، براق، درشت به نظر می رسد و در تابستان دارای منافذ بزرگ و آکنه است.

برای پوست های چرب، فرمولاسیون SPF مبتنی بر آب می تواند بهترین باشد. این فرمول روی پوست اثر خشکی ایجاد می کند و کاری می کند، پوست گریس مانند به نظر نرسد. علاوه بر این، این فرمول ها باعث تأثیر خنک کنندگی بر روی پوست می شود، التهاب های به وجود آمده را آرام می کند.افراد دارای پوست حساس باید از کرم ضد آفتاب دارای اکسید روی خالص استفاده کنند. استفاده از کرم ضد آفتاب دارای عنصر اکسید روی، منجر به تحریک و یا حساسیت پوستی در این افراد نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید